Kézműves Borok Háza
Írtam én már anno ezeken a hasábokon Szentesi Józsefről, aki a Maligán étterem tulajdonosaként felkarolta azokat a kistermelőket, akik kézműves, kis tételű borokat állítottak elő ill. autodiadaktaként maga is beletanult a szőlész-borász mesterségbe. Fogta magát és nekilátott régi, elfeledett fajtákkal kísérletezni.
“1996 körül támadt az a gondolatom, hogy veszek egy kis szőlőterületet, ahol majd szőlészkedek, szüretelek, lesz 150 liter borom, amit majd a haverokkal megiszogatunk a diófa alatt. Következő év tavaszán meg is vettem az első területet a Velencei tó mellett, Sukorón. Az első szüret után kivágtuk az összes tőkét, és újratelepítettem a szőlőt. 99-ben kezdtem, és a hobbiból szerelem lett.” A későbbiekben Nadapon is vásárolt területeket.
Húsz-huszonöt régi, ma már egyáltalán nem, vagy csak nagyon kevés helyen termesztett fajtával folytat kísérleteket, ilyen az ezerjó, vörösdinka, kovácsi, kolontár, hamvas, fekete fájú bajor, kék bajor, tihanyi kék, tarcali kék, hajnos kék, laska, szerémi zöld, fekete muskotály, kadarka, csóka, kéknyelű. Eddig legsikeresebbnek a csóka bizonyult. Aki kóstolta, mindenki azt mondta, ilyen gyümölcsös, húsos vörösbort még nem ivott.
A másik fontos dolog a hozamkorlátozás. Egy tőkén általában ötven-hatvan, kivételes esetben nyolcvan deka szőlőt hagy, mivel így tud igazán minőségi szőlőszemeket nyerni.
A szőlőt a régi budaörsi családi pincében dolgozza fel, hagyományos, kézműves technológiával. „Mindent naturális módon kezelek, a kénen kívül nem használok semmiféle vegyszert.”
Szentesi társaival üzemelteti a budafoki úti Gold Center szabadidő központot ill. az ebben működő Gold Bistro-t, ahol szuper kajákat lehet enni igen jutányos áron! Talán emlékeztek Takács Lajos is innen lépett és nyitotta meg az Olimpiát.
És még valami: a magyar kézműves borokért, létrehozta a Kézműves Borok Házát, ahol kézműves termelők borait lehet megvásárolni, online is!
Megvehetjük itt az utóbbi idők számomra egyik legnagyobb felfedezését és kedvencét, a Bujdosó Pince RoseSeccoját, ami egy könnyed rozé habzóbor vagy az Ákos Pince és Ráspi borait, de elérhetőek az egri “>Orsolya Pince, a Bott Pince, Tóth Sándor vagy akár Szepsy István és Szentesi József különleges borai is!
A weboldal még nem tökéletes, de telefonon is lehet rendelni! Fantasztikus borok, elérhető áron! Szívből ajánlom mindenkinek!
És még Szentesi: az Alkoholisták már többször hírül adták, hogy Isabelle Legeron francia borszakértő által vezetett Borban utazva (Journey into Wine) új sorozatának magyar vonatkozású része január 26-án este került képernyőre. A “Budapest to the Black Sea” címen vetített epizódokban (idézzük) “Isabelle Budapesttől a Fekete tengerig utazik, hogy bemutassa a korábbi kommunista blokk tagjai, köztük Magyarország, Bulgária és Románia bortermelését, amelyek ma már többet kínálnak a szupermarketekben található tömegtermékeknél. Tarnóczi Zoltán által készített összefoglalóban Szentesivel is beszélget Isabelle.
A kép a vendon.hu-ról származik.