Polentakrém mákkal és forró szilvalekvárral
Inspirálódom. Néha a dugóban ülve egy étterem tábláján lévő étel neve hozza meg a következő nap ebédjének ötletét, néha egy beszélgetés, vagy egy újságcikk, esetleg személyes élmény.
Nem olyan régen az egyik budapesti főzőiskolában jártam, ahol egy komoly séftől lehetett ellesni az ételek készítésének csínját-bínját. Maga a séf is és a jelenlévő a csapat is szuper volt, az elkészített ételek és a borok nem különben. A legemlékezetesebb fogás, az est fénypontja számomra a desszert lett. Komoly meglepetést okoztam magamnak is, amikor még repetázni is visszamentem a puliszkasütiből, amiben rengeteg mák lapult. Alapból a mákkal nem ápolok valami szoros kapcsolatot. Távolról tiszteljük egymást. Mák témában egyedül a meggyes-mákos rétes jelent nagy ritkán kivételt, de abban is csak azt a fajtát kedvelem, amiben jó sok meggy van és ezáltal a mák olyan szottyos, leveses, pikáns. Ez egészen más karakterű étel, mákos is, mégis nagyon ízlett!
Ami az olaszoknál a polenta, az idehaza ill. Erdélyben puliszka néven fut. Kukoricalisztből vagy darából készül, lehet édes vagy sós, hígabb vagy sűrűbb. Ízesíthetjük fűszerekkel, variálhatjuk zöldségekkel is. Sósan viszonylag gyakran készítem, szeretjük. Édesen azonban még nem fordult meg a konyhámban.
A készítés folyamata ugyanúgy történik, mint a tejbegrízé vagy más kásáé. A kukoricadarát/lisztet folyadékban (víz, tej vagy mindkettő) megfőzzük, majd kiterítjük és szeleteljük vagy még sütőben tovább sütjük. Tényleg hipp-hopp elkészül és akár hús mellé köretnek, akár egy tésztaszósz mellé/alá, akár gyors sütiként is remekül megállja a helyét!
Hozzávalók:
2 dl kukoricadara (finomszemű)
6-7 dl tej és víz keveréke
csipet só
1 rúd vanília
2 dkg vaj
kevés méz
8-10 kanál szilvalekvár
1 dl almalé
(opció: 1 löttyintésnyi szilvapálinka)
15 dkg darált mák
5 ek porcukor
A kukoricadarát/lisztet a tej és víz keverékében főzni kezdem. Sózom, mézzel édesítem és a felhasított vaníliarudat is beleteszem. Főzögetem nagyjából 5 -8 percig, addigra a besűrűsödik. Belekeverem a vajat, majd rétegesen poharakba adagolom a masszát a mákkal, vagy ha kevésbé elegánsan adom elő, akkor egy kerámiatál aljára öntöm a massza felét. A mákot a porcukorral elkeverem és megszórom, majd erre simítom a massza másik felét. A maradék cukros mákkal megszórom a tetejét is.
A szilvalekvárt, ha nagyon sűrű kevés almalével higítom, majd ha gyerekek nem eszik, hozzáadom pálinkát is. A lekvárt a mákos-polentás krémmel együtt kanalazom, úgy finom!